czwartek, 25 sierpnia 2011

I LOVE skandynawski design.

Nie lubię zimy. Nienawidzę śniegu, mrozu, ciemności i wszystkiego, co bezpośrednio z zimą się wiąże. Chociaż, może nie do końca, ponieważ KOCHAM skandynawskie wzornictwo miłością gorącą i szczerą. Darzę uwielbieniem (prawie) wszystko, co zostało wymyślone przez cudownie praktycznych Szwedów, Duńczyków, Finów itd. Myślę, że każdy bywalec Ikei może jednym tchem wymienić cechy skandynawskiego wzornictwa: minimalizm, proste formy, naturalne materiały, drewno, drewno i jeszcze raz drewno, biel i pastele, przestrzeń i światło. Do Polski wkroczyło ono wraz z pojawieniem się wyżej wymienionej świątyni ładnych i niedrogich mebli i popierdółek. Polacy natychmiast je pokochali. Dlaczego? Być może dlatego, że po okresie peerelowskich ciężkich meblościanek, rozkładanych wersalek w burych obiciach, kawowych ław i szklanek w plastikowych uchwytach portrzebowaliśmy zmiany przez wielkie Z.
Sam termin "skandynawski dizajn" zaczął być powszechnie używany w latach 50 XX wieku, chociaż  początki nowowczesnego wzornictwa skandynawskiego datuje się na lata 20 XX wieku. Oczywiście, jak to zwykle bywa, na powstanie stylu skandynawskiego (i każdego innego) miały wpływ różnorakie przemiany polityczno-gospodarcze (wybaczcie, że nie będę sie tutaj nad tym rozwodzić - nigdy nie miałam pamięci do dat) i przekonanie, że przedmioty powinny być proste w formie, funkcjonalne, trwałe a jednocześnie po prostu PIĘKNE. Skandynawowie są mistrzami sztuki użytkowej a swój dizajn traktują jak dobro narodowe. Przykładem niech będzie Svensk Form (the Swedish Society of Crafts and Design). Jest to stowarzyszenie powołane przez szwedzki rząd w celu promowania szwedzkiego dizajnu w kraju (!) i za granicą. No powiedzcie sami, czyż to nie jest wspaniałe?

A teraz crème de la crème (zwróćcie uwagę na daty):


Arne Jacobsen Swan Chair, 1956 rok

Ben af Schulten Baby chair, 1965 (!)

Alvar Aalto High chair 64, 1935

Alvar Aalto High chair K65, 1935


Alvar Aalto Sofa 544, 1932

Alvar Aalto Nesting Table 88A, 1935
all via: www.artek.fi

Mogłabym wklejać te zdjęcia bez końca a i tak nie pokazałabym Wam wszystkich moich ukochanych projektów... Zainteresowanych tematem zachęcam, żeby zajrzeli tutaj:

Do następnego! 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz